راهنمای خرید و نصب آسانسور

راهنمای خرید و نصب آسانسور

راهنمای خرید و نصب آسانسور

آسانسور های از نظر کاربرد به سه دسته اصلی تقسیم می شوند.

 

آسانسورهای مسافر بر: این آسانسور وظیفه جابجایی مسافران را دارد و در ساختمان های آپارتمانی و برج ها استفاده می شود.

آسانسور های اکسپرس:  این نوع آسانسورها به بخش ها یا طبقات خاصی از ساختمان دسترسی دارند.

آسانسور های حمل و نقل: آسانسورهای حمل و نقل مانند آسانسور های مسافر بر هستند اما دارای ظرفیت وزنی بالایی هستند و برای حمل کالا یا وسایل از آن ها استفاده می شود.

 

انتخاب آسانسور باید به درستی انجام شود، در انتخاب نوع آسانسور عواملی نقش دارند که عبارتند از:

  • ظرفیت کابین
  • سرعت حرکت آسانسور
  • طول مسیر حرکت آسانسور
  • ابعاد و مکان درب طبقات
  • نوع سیم ها و موتور مورد استفاده
  • مسکونی یا تجاری بودن آسانسور

بعد از بررسی این موارد میتوان آسانسور مناسب را خرید و نصب کرد.

نصب آسانسور (مسافر بر) شامل مراحلی است که آن ها را بررسی میکنیم.

مرحله اول پیدا کردن شخص متخصص: از آنجایی که آسانسور وسیله ای است که سالیان زیادی مورد استفاده قرار میگیرد، پس باید برای نصب آسانسور از افراد حرفه ای کمک گرفت.

اگر میخواهید آسانسوری امن داشته باشید و به خوبی کار کند یکی از مهم ترین مراحل، مرحله نصب آسانسور است که باید به درسی انجام گیرد.

مرحله دوم آماده سازی چاله: با استفاده از الگویی که مهندس معمار به شما داده است باید چاله بتنی بسازید. بعد از آماده شدن چاله باید آن با یک ماده غیرقابل احتراق پوشیده شود که معمولا از یک ورق فلزی استفاده می شود. در این مرحله نصب آسانسور باید اندازه گیری ها کاملا دقیق انجام شود.

مرحله سوم ساخت درب ها: در این مرحله باید درب ها نصب شوند، پس باید در هر طبقه دهانه مناسب ایجاد شود. اندازه درب ها ممکن است برای هر ساختمان متفاوت باشند پس باید طبق نقشه ساختمان دهانه ها به صورت دقیق ایجاد شوند.

مرحله چهارم ساخت موتورخانه: ساخت موتورخانه یکی از مراحل مهم نصب آسانسور است. برای نصب آسانسور و نگهداری تجهیزات آن به یک موتورخانه نیاز است. سیم کشی و جریان برق در موتورخانه زیاد است پس باید کف آن کاملا خشک و همینطور صاف باشد و دیوار های موتورخانه در برابر حریق مقاوم باشند. درب بیرونی موتورخانه حداقل باید 74.93 سانتی متر عرض داشته و دارای قفل باشد. دمای اتاق باید بین 50 تا 100 درجه، و رطوبت کمتر از 86 درصد باشد پس باید به طور مرتب بررسی شود. استفاده از مصالح ضد لغزش برای کف موتور خانه نیز از ملزومات است.

مرحله پنجم هماهنگی با جرثقیل: در مراحل نصب آسانسور و حمل آن به جرثقیل نیاز داریم. و احتمالا برای نصب آسانسور یک ساختمان 4 ساعت به آسانسور نیازمندیم که این مدت زمان می تواند با توجه به اندازه آسانسور متغیر باشد.

مرحله ششم اتصال برق: در این مرحله باید برق موتور خانه و آسانسور وصل شود. برق آسانسور باید 3 فاز بوده و ولتاژ مورد نیاز به نوع موتور بستگی دارد. گروه نصب آسانسور با توجه به مشخصات آسانسور منبع تغذیه را راه اندازی می کنند. کابل کشی از کنتور به موتورخانه انجام می شود. یک خط تلفن اختصاصی نیز باید برای موتورخانه راه اندازی شود که ارتباط این تلفن باید دو طرفه و 24 ساعته باشد.

نصب دستگاه های هشدار آتش: سیستم های هشدار آتش در راهرو و موتورخانه نصب می شوند. با توجه به نقشه آسانسور در قسمت‌های مختلف باید این دستگاه را نصب کنید. در موتور خانه می‌توانید علاوه بر سیستم هشدار، سیستم آب پاش نیز تهیه کنید. در صورتی که ساختمان از سه طبقه بیشتر باشد باید علاوه بر دستگاه های هشدار آتش از تهویه هوا نیز استفاده شود. سه دیوار اطراف آسانسور باید به صورتی ساخته شود که در برابر آتش مقاومت لازم را داشته باشند و منجر به ایجاد گرد و غبار نشود تا هنگام آتش سوزی دود مسموم کننده‌ای متصاعد نکنند. سطح داخلی دیوارها باید یکدست و صاف باشد و با مصالح مناسب پوشانده شود.

 

همچنین میتوانید برای اطلاعات بیشتر درباره خرید و نصب آسانسور یا مشاوره با شرکت آسانسور پارس تماس حاصل فرمایید.

خدمات 3